برند سازی شهری – تبریز

در این مقاله خواهیم دید اخیرا تلاش هایی که برای بهبود جایگاه و برند سازی تبریز قرار گرفته چه نقاط ضعفی داشته اند و نقاط قوت آن چه بوده است. البته این مقاله برند سازی شهری را در بالاترین استانداردهای جهانی مد نظر قرار می دهد و برند سازی تبریز از استانداردهای کشور به مراتب بالاتر است و می توان جزء بهترین های خاورمیانه به حساب آورد. مسلما در سالهای آینده نقاط ضعف این برند سازی شهری برطرف شده و بر نقاط قوت آن افزوده خواهد شد و این مقاله نیز می تواند کمکی در این زمینه باشد.

تحقیقات بازاریابی: بنده در جریان نیستم که تحقیقات بازاریابی در مورد برند سازی تبریز انجام شده است یا نه. ولی از ظاهر امر معلوم است این تحقیقات اصلا صورت نگرفته است یا خیلی خلاصه انجام گرفته است و در آن حد نبوده است که دقیقا به ما نشان بدهد ما باید چگونه استراتژی برند سازی را پیش ببریم.

چه چیزی باعث نگرانی مشتریان برند ما می شود؟ مشتریان ما وقت و انرژی خودشان را روی چه چیزی صرف میکنند؟ مشتریان ما نیازهایشان را چگونه اولویت بندی می کنند؟ و … در این پروژه فکر میکنم به حد کافی به چنین سوالاتی جواب داده نشده است.

عدم توجه به محیط برند: در مورد زیر سازی برند هم نقایصی در برند سازی تبریز مشاهده می شود، این فعالیت ها محیط را از پروژه برند سازی حذف کرده یا نادیده گرفته است. به علت خشک شدن دریاچه ارومیه، هوای تبریز ذرات معلق نمک را در خود دارد و اگر شما یکی دو ساعت در شهر بگذرانید، احساس سوزش در گلوی خود می کنید که به علت وجود همین ریز ذرات نمک است. یک مثال واضح از نادیده گرفتن محیط در برند سازی کارخانه فوجی است. فوجی و کونیکا فقط روی برند سازی خودشان تمرکز کرده بودند و به رشد قابلیت دوربین گوشی های موبایل بی توجه بودند. دوربین گوشی ها رشد کردند و فوجی و کونیکا با ورشکستگی روبرو شدند و با خودکشی رئیس فوجی ضررهای این اشتباه نمایان شد. قبل از ادامه برند سازی تبریز باید مساله دریاچه ارومیه حل شود، چون طوفان نمک به شعاع ششصد کیلومتر اطراف دریاچه را خواهد سوزاند و بعد از یکسال زندگی در این منطقه از بین خواهد رفت. محیط همیشه در برند سازی مهم است و هیچ پروژه برند سازی نمی تواند بدون در نظر گرفتن محیط موفق شود.

مشکل بعدی تاثیر محیط بر برند، اسم کشور ماست. Iran و Iraq فقط در یک حرف باهم فرق دارند و این شباهت زیاد باعث می شود در مغز مشتریان بازار هدف دو تصویر شبیه هم و جایگاهی ناسازگار و نزدیک به هم تشکیل شود که به دلیل امنیت پایین عراق همین حس در مورد ایران هم لود شده و کشور ما جاذبه زیادی برای توریست ها نداشته باشد. چون تغییر اسم ایران از اختیارات برند سازان تبریز خارج است باید برای این مشکل چاره ای اندیشیده شود.

تقسیم بازار و بازار هدف: در مورد بازار هدف برند سازی تبریز هم اطلاعات ناقصی مد نظر قرار گرفته است، چون تحقیقات کامل نبوده و نمیشه گفت با چه روشی باید بازار را تقسیم بندی کرد و از طرف دیگر چون تقسیم بازار بخوبی انجام نشده ممکن است هدف گیری در این بازار هم دقت کافی را نداشته باشد.

جایگاه یابی: اگر چهار گام نخست به خوبی انجام نشده باشد، جایگاه یابی تقریبا غیرممکن می شود. به لحاظ اینکه جایگاه یابی بر پایه چهار گام نخست و اطلاعات آنها انجام می شود و یک کار فکری تمام عیار است، مسلما با مشکل روبرو خواهد شد. جایگاه یابی برای برند سازان این پروژه چیزی در حد غیرممکن است، ناکافی بودن تحقیقات و گامهای اول باعث شده اند نتوان جایگاه واضحی برای تبریز تعریف و در نظر گرفت. بخاطر همین مشکل چندین جایگاه متفاوت برای برند سازی تبریز در نظر گرفته شده است و این در پروژه های برند سازی قابل قبول نیست. در پایان تمام کمپین های برند سازی هدف این است که در مورد برند یک حرف از همه شنیده شود.

برند سازی: به خاطر ابهام در جایگاه یابی نمیتوان اقدام به برند سازی کرد.

تهدید ها و فرصت ها: با توجه به اتفاقات چند سال گذشته و نا امنی در منطقه، بازار توریست دچار سقوط شده و این بازار پتانسیل خوبی برای رشد در چند سال آینده دارد. در این چند سال و بازگشت امنیت به منطقه اگر برند تبریز بخوبی جایگاه یابی و ساخته شود، می تواند درآمدهای خوبی نصیب این شهر کرده و باعث رشد اشتغال و بهبود سطح زندگی ساکنان تبریز و در آخر کشور شود.

رقبا: برند تبریز رقیبان قدرتمندی دارد که نیاز نیست در این مقاله به تفصیل به آنها پرداخته شود ولی با جایگاه یابی مناسب می تون از رقابت و تحلیل منابع دوری جست.

ویژن: بخاطر عدم وجود یک جایگاه واضح و ارزشمند، تعیین ویژن و چشم انداز منتفی است و به دنبال آن ماموریت، اهداف، استراتژی، تگ لاین، اسلوگان، ارزشهای کلیدی، تاکتیکها و … که همگی به ویژن وابسته هستند، مبهم باقی می مانند و قابل بررسی نیستند.

نقاط ضعف: بزرگترین نقطه ضعف برای برند سازی شهری در کشور ما عدم هماهنگی و همسویی در فعالیت های دستگاههای اجرایی است. مثلا سد سازان بدون توجه به محیط زیست دست به اقدام می زنند و هیچ قدرتی هم در کشور وجود ندارد که جلوی تخریب محیط زیست و زیبایی های طبیعی توسط ایشان را بگیرد و هزاران مثال شبیه این که از ذکر آنها صرف نظر می شود.

نقاط قوت: تبریز نقاط قوت زیادی برای برند سازی دارد از جمله: طبیعت بکر، هوای دلپذیر در اکثر ماههای سال، اسم زیبا که تمام استانداردهای یک برند قدرتمند را داراست. مردمانی مهربان و خونگرم، فرهنگ متکی بر ارزشها و …

اجرا: درست است که خیلی از فاکتورهای یک کمپین برند سازی شهری برای تبریز مبهمند ولی همچنان برند سازی برای تبریز در جریان است. کمبودهای برند سازی شهری را در تبریز، بزرگ مردان و شیرزنانی با تلاش های خود در مرحله اجرا به پیش می برند. در چند سال اخیر مردان و زنانی که عاشق تبریز هستند به شهرداری و شورای شهر تبریز راه یافتند که کلمه عشق را در عمل معنی کردند!

صادق نجفی، نوین، دبیری، حاجی زاده، حاجی پور، چمنی، درسخوان، محدث، خاماچی، آهور و … (که هر کدام یک برند شخصی هستند) چنان عاشقانه در بالابردن استانداردهای تبریز تلاش کردند که الان تبریز به استانداردهای جهان شهرها نیز رسیده است. قرارگیری تبریز در منطقه ای استراتژیک وقتی با تلاش این افراد در هم آمیخت، چنان امید و حس همکاری در تبریزیها برانگیخته است که مردم در حد توان تلاش می کنند سهمی هر چند کوچک در آبادانی شهرشان داشته باشند (قابل توجه کسانی که میگویند کثیف نکردن شهر باید در پایه ابتدایی به بچه ها آموزش داده شود، پرتاب آشغال از ماشین به خیابان در تبریز به کلی ریشه کن شده است و این به خاطر ارج نهادن مردم به تلاشگران شهرداری است!) اختصاص دامنه تبریز دات آی آر به شهرداری تبریز و خدمات رسانی وسیع آن از جمله تلاشهای ارزشمند شهرداری تبریز جهت اطلاع رسانی است. تلاش برای حذف چراغهای راهنمایی با پل ها و زیرگذرها به زودی کل چراغهای راهنمایی را از این شهر زیبا حذف خواهد کرد.

پتانسیل صنعتی تبریز نیز از دیر باز وجود داشته است و تلاش این ابرمردها و شیرزنان باعث رشد چرخ صنعت نیز شده است. بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹خورشیدی به ‌عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این توفیق نیز با تلاش این ابرمردان و شیرزنان به دست آمد. حمایت شهرداری از ورزش شایان توجه است که به مقاله ای مفصل در این موضوع نیاز دارد.

موفقیت و محبوبیت تیم فوتبال تراکتور سازی توجه ها را به تبریز جلب کرده است و باعث همدلی آذری زبانان کشور شده است، حضور تماشاچیان از شهرها و استانهای مختلف برای دیدن بازیهای این تیم باعث رونق کسب و کارها در این شهر شده است. همانطور که میدانیم مسافرت یک توریست داخلی به هر شهر برای 9 نفر و مسافرت یک توریست خارجی برای 16 نفر شغل ایجاد می کند. انشاالله با موفقیت کمپین برند سازی تبریز، آمار بیکاری در تبریز به صفر خواهد رسید.

چند زبانه بودن تبریز به قشر وسیعی از توریست ها فرصت مسافرت به تبریز می دهد. حضور پزشکان و متخصصان پزشکی زبده در این شهر باعث مسافرت های پزشکی به این شهر شده است. همه این فاکتورها نشان می دهد در بُعد اجرا، تبریز ابرمردان و شیرزنان زیادی دارد و به جرات می توان گفت اسم ایشان را باید در تاریخ تبریز ثبت و ضبط کرد که با تلاش خود قادرند استانداردهای زندگی همشهریان خودشان را بالا ببرند. به نظر بنده در اجرا، تبریز مافوق تمام پروژه های جهانی حرکت می کند.

این اولین مقاله در مورد برند سازی شهری – تبریز بود و انشاالله در مقالات بعدی در مورد برند سازی شهرهای دیگر هم در خدمت شما خواهیم بود.

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید