دیجی کالا – سعید و حمید محمدی

کسب‌ و کار 150 میلیون‌ دلاری «دیجی‌کالا» چگونه آغاز شد؟

دیجی کالا – وب سایت برتر در زمینه ی فروش کالای دیجیتال
نیروی انسانی: 300 نفر
سال تاسیس: 1385
شاید هیج کس نتواند تصور کند که دو برادر که هنگام خرید دوربین در بازار تهران کلاه سرشان رفت، امروز موسس بزرگترین وبسایت فروش کالا در ایران باشند.

مجله ی اکونومیست ، ارزش سایت آنها را صد و پنجاه میلیون دلار اعلام کرده بود و منابع مختلف از احتمال مبادله ی روزانه یک میلیارد و دویست میلیون تومان سخن می گویند. امروزه یکی از بزرگترین و فعال ترین سایتها در زمینه ی فروش کالا و تجارت الکترونیک سایت دیجی کالا می باشد.

دیجی کالا سایتی ست که در زمینه معرفی و فروش دستگاه‌های دیجیتال فعالیت می‌کند. این وب سایت به‌صورت میانگین روزانه حدود 400 هزار بازدید دارد. دفتر مرکزی این شرکت در روبروی فرهنگسرای ارسباران است که برای کارهای مالی و بازرگانی استفاده می‌شود. دفتر دوم در خارج از تهران و در جاده فتح واقع است که به مرکز پردازش‌ها نام‌گذاری شده است. دفتر سوم در پارک علم و فناوری شهرک پردیس می‌باشد که مرکز تکنولوژی و بازاریابی نام دارد.

ایده ی دیجی کالا

دو برادر به نام های سعید و حمید محمدی که در زمینه ی عکاسی دیجیتال فعالیت داشتند، در سال 1384 پس از گشت و گذار در اینترنت برای یافتن یک دوربین مناسب، راهی بازار جمهوری در تهران شدند. آنها پس از گذشت چند روز از خرید دوربین مورد نظر، متوجه می شوند که لنز روی دوربین دست دوم و تعمیری است. این اتفاق ناخوشایند از تجربه خرید به شکل سنتی، که خیلی قابل اعتماد هم نبود، ایده ی اولیه تاسیس شرکت دیجی کالا بود.

این دو نفر در سال 1383 تصمیم به راه اندازی این سایت گرفتند و در سال 1385 این سایت را ایجاد کردند. این دو برادر در ابتدا با پنج برسنل کار خود را آغاز کرده و در پایان سال 92 تعداد دویست پرسنل در مجموعه ی دیجی کالا مشغول به کار بودند. مدیران این سایت، قصد دارند تا پایان امسال پانصد نفر به مجموعه ی خود اضافه کنند.
در گزارشی از مجله اکونومیست در سال 2014 سایت دیجی کالا با سرمایه 150 میلیون دلار در رتبه ی نخست سایت‌های ایران قرار گرفت. همچنین در گزارشی از واشنگتن پست در سال 2014 این سایت روزانه 3000 سفارش از مشتری‌ها دریافت می‌ کند و این سایت در 16 شهر بزرگ ایران برای فروش محصولاتش نمایندگی دارد.

به تلاش مجتبی فراهت

پی نوشت: هنوز تگ لاین و اسلوگان برای بنده ناشناخته مانده است

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید